ECHO LETNICH IGRZYSK W BYDGOSZCZY

 Pod koniec wakacji, w dniach 23-26 sierpnia 2014 r. w Bydgoszczy odbyły się X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

W 10 dyscyplinach rywalizowało 1000 złotych medalistów z zawodów regionalnych z całej Polski, wśród których znaleźli się dwaj Zawodnicy Klubu Orły Zygmunta – Adrian Duda i Bartek Jabłoński. Weszli oni w skład reprezentacji Oddziału Regionalnego Wielkopolskie – Poznań, który liczył ponad 100 osób (zawodników i trenerów). Była to jak dotychczas największa impreza sportowa, w jakiej brali udział nasi sportowcy.

Pierwszego dnia odbyło się uroczyste otwarcie Igrzysk w hali Łuczniczka. Po zaprezentowaniu ekip ze wszystkich Oddziałów Regionalnych nastąpiło zapalenie znicza olimpijskiego. Ogień Nadziei przyniosła sztafeta policyjnej organizacji "Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych". Imprezę uroczyście otworzył Pan Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Wieczór uświetnił występ tancerzy ze szkoły tańca "Bailamos" z Bydgoszczy, którzy zaprezentowali etiudę taneczną ukazującą 10 dyscyplin, w których rywalizują uczestnicy Igrzysk. Jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół Lorein, który zjednoczył w tańcu Zawodników z wszystkich ekip.

Drugiego dnia odbyły się preeliminacje, a wieczorem dla chętnych wycieczka do centrum miasta – "Bydgoszcz nocą". Przez kolejne dwa dni odbywały się właściwe zawody sportowe. Bartek zdobył aż 3 medale, po jednym w każdym kolorze – złoty medal w sztafecie 4x400, srebrny w biegu na 400 m oraz brązowy w biegu na 1500 m. Adrian wywalczył po zaciętej walce brązowy medal w biegu na 100 m. W przerwach pomiędzy występami Bartka i Adriana kibicowaliśmy pozostałym zawodnikom z naszego Oddziału Regionalnego. Każdy dał z siebie wszystko!

Trzeciego dnia po zawodach odbył się program rekreacyjno – rozrywkowy w Myślęcinku. Każdy mógł zwiedzić Park Stawonogów i Park Dinozaurów, spróbować swoich sił na rodeo, zjechać z ogromnej zjeżdżalni, poćwiczyć na urządzeniach do fitnessu na świeżym powietrzu, wsiąść do kolejki, która gwarantowała niezapomniane przeżycia, pojeździć na karuzeli, poskakać na trampolinie czy pobawić się na placu zabaw z gigantycznym zamkiem. Zabawy było co niemiara i trzy godziny minęły bardzo szybko!

W trakcie trwania Igrzysk funkcjonowała Wioska Olimpiad Specjalnych, w której przygotowano wiele ciekawych atrakcji dla Zawodników. Chętni mogli lepić z gliny, spróbować swoich sił w szermierce czy modelarstwie, namalować obraz z artystami plastykami, stworzyć swoją własną pocztówkę czy wziąć udział w zajęciach z użyciem chusty animacyjnej. Było w czym wybierać!

W trakcie Igrzysk można było skorzystać także z programu Zdrowi Sportowcy, w ramach którego ponad 140 sympatycznych lekarzy – wolontariuszy przeprowadzało badania zawodników. Można było sprawdzić stan swoich zębów, oczu, uszu, stóp, zmierzyć wzrost, wagę i ciśnienie krwi, a także porozmawiać o zdrowym stylu życia i zmierzyć swoją gibkość, siłę czy równowagę.

Ostatniego dnia po zakończeniu rywalizacji sportowej na stadionie Zawiszy odbyło się uroczyste zamknięcie Igrzysk. Oficjalną formułę kończącą zmagania sportowców wypowiedział prezydent Bydgoszczy, po czym wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w rytmie zumby.

To były pierwsze ogólnopolskie zawody z udziałem naszych Zawodników, ale mamy nadzieję, że nie ostatnie! W ekipie Oddziału Regionalnego Wielkopolskie – Poznań panowała fantastyczna atmosfera, wszyscy dopingowali się nawzajem i stworzyli wspaniałą drużynę.

Naszym zawodnikom serdecznie gratulujemy!!!

FOTORELACJA

kliknij obrazek

(M.Budnik)