Zapowiedzi wydarzeń

  • powiewajaca-flaga-polski.gif
  • swieta_majowe_soswklecko.png

Szukaj

Przedszkole - rok 2014

 

 

Drodzy Rodzice !!!

 Witamy Wasze ukochane Pociechy w naszym gronie.

Z dniem 1 stycznia 2014r. rozpoczęliśmy nasze funkcjonowanie w nowej, pięknie urządzonej sali, z ogromnym zapałem, oddaniem i niegasnącym entuzjazmem! Będziemy wspólnie bawić się i uczyć. Będziemy doradzać, wspomagać i wspierać się ze wszystkich sił!

I Ty, Kochana Mamo, Kochany Tato, możecie czuć spokój oddając swoje Dziecko w nasze ręce. O wszystkim, co dzieje się z Waszym Skarbem, będziecie wiedzieć z naszych przekazów, zdjęć, prac…

Będziemy też wspólnie spotykać się na naszych zajęciach, wspólnie świętować, dzielić się doświadczeniami, troskami, radościami… Zawsze jesteście niezwykle oczekiwanymi Gośćmi.

Troskliwą opiekę nad Przedszkolakami sprawują Panie:

Magdalena Szczygielska - nauczyciel mianowany z 11-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami zachowania. Ukończyła studia magisterskie na UMK w Toruniu w zakresie REWALIDACJI UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO, studia podyplomowe na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w zakresie RESOCJALIZACJI oraz kurs kwalifikacyjny w zakresie PEDAGOGIKI LECZNICZEJ. Brała udział w następujących kursach doskonalących: Kurs Języka Migowego -1. stopień, Program Rozwoju Komunikacji  MAKATON – 1. i 2. stopień, Gry i zabawy psychologiczne, Diagnoza i terapia dzieci z autyzmem, Program Stymulacji Sensorycznej, Praca z dzieckiem z autyzmem w szkole i w przedszkolu, Trzystopniowy Kurs Terapii Behawioralnej.

Joanna Pokładecka - nauczyciel kontraktowy z 3-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi z umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Jest absolwentką studiów licencjackich na UAM w Poznaniu o kierunku  PEDAGOGIKA SPECJALNA – specjalność: EDUKACJA I REHABILITACJA  OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ oraz studiów magisterskich na UAM w Poznaniu o kierunku WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA. Uczestniczyła w następujących kursach doskonalących: „Oswoić nadpobudliwość” – praca z dzieckiem nadpobudliwym, Program Rozwoju Komunikacji  MAKATON – 1. i 2. stopień, Praca z dzieckiem z autyzmem w szkole i w przedszkolu oraz Trzystopniowy Kurs Terapii Behawioralnej.

Naszych Przedszkolaków wspierają w rozwoju specjaliści:

pedagog - Pani Karolina Różewska
neurologopeda - Pani Agnieszka Czajkowska
psycholog - Pan Michał Barański

<<< Kliknij na zdjęcia - zobaczysz więcej >>>

NOWA, PIĘKNIE URZĄDZONA SALA

Najważniejszym miejscem dla przedszkolaka jest sala, w której spędza on większość czasu. Jest ona wyposażona w nowoczesne sprzęty i pomoce dydaktyczne. Umożliwiają one zaspokojenie wielorakich potrzeb i stymulują rozwój dziecka. Ułatwiają kontakty z rówieśnikami oraz socjalizują, rozwijają zdolności manualne i sprawność fizyczną, mają wpływ na rozwój umiejętności językowych i uczą. Nasza sala jest miejscem ciekawym i kolorowym, tworzy niepowtarzalny klimat, miejscem, gdzie Państwa pociechy będą zawsze czuły się dobrze i bezpiecznie.


ZAJĘCIA DOGOTERAPII

Nasi podopieczni korzystają z wielu zajęć specjalistycznych. Są nimi m.in. zajęcia dogoterapii i hipoterapii.

Dogoterapia jest jedną z naturalnych form rehabilitacji. Badania wykazują znakomity wpływ kontaktu z psem na niepełnosprawne dzieci. Dogoterapia  łączy w sobie naukę, rewalidację i zabawę. Jest to metoda wykorzystująca naturalną spontaniczność i radość psa, dzięki czemu dziecko odczuwa satysfakcję z wykonywanych przez nie zadań, a nade wszystko mobilizuje je do podejmowania nowych wyzwań. Zajęcia te pozwalają przedszkolakom przełamywać lęk w kontakcie z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów i postrzeganie, a także usprawniają sferę intelektualną i poznawczą.

ZAJĘCIA HIPOTERAPII

 Hipoterapia jest wyjątkową i niepowtarzalną metodą usprawnienia dzięki obecności konia - współterapeuty. Koń i jego ruch dają zupełnie nowe i niespotykane w innych metodach terapeutycznych możliwości.

Dotyk końskiej sierści, łaskotanie grzywy, rozmaitość kształtów, odgłos kroków, przyjazne parskanie, mile kojarzony zapach - to wszystko stymuluje zmysły dotyku, słuchu, wzroku i węchu. Towarzyszy temu ciągłe wytrącanie z równowagi i konieczność jej natychmiastowego odnajdywania, jeżeli nie chcemy zbyt prędko rozstać się z tym bogactwem wrażeń. Czucie głębokie /proprioceptywne/ jest stymulowane przez nieustające przeciwstawne bodźce dopływające z mięśni, stawów i ścięgien całego ciała. Wszystko to niezwykle rozwija zaburzoną zdolność równoczesnego odbierania bodźców i ich kojarzenia. Dzięki temu kształtuje się poczucie własnego ciała i orientacji przestrzennej.

Podczas zajęć z hipoterapii pacjent dzięki aktywizacji i pozytywnemu nastawieniu do współpracy z terapeutą może opanować szereg umiejętności i pojęć. Koń jest pomocny w pracy pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy. Obcowanie z koniem i jego otoczeniem nie tylko wzbogaca wiedzę pacjenta o świecie ale uczy go również samodzielności, odpowiedzialności i współpracy z innymi.

BALIK PRZEBIERAŃCÓW

 W dniu 27.02.2014 roku nasze przedszkolaki uczestniczyły we wspaniałym Baliku przebierańców zorganizowanym przez Panie: Agnieszkę Przybylską, Martynę Basińską, Magdalenę Szczygielską i Joannę Pokładecką. Sala Ośrodka Kultury wypełniła się wróżkami, kowbojami, piratami, księżniczkami i innymi postaciami z bajek. Przygotowano dla nas świetną muzykę i różnego rodzaju zabawy: dmuchanie balona na czas, taniec w parach z balonami, muzyczne krzesła, konkurs szybkiego picia oranżady i wyścig z cytryną. Dla wszystkich przygotowano też poczęstunek - tłustoczwartkowe pączki. Było naprawdę suuuuuuuuper!!!

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE AKTYWNOŚĆ WŁASNĄ PRZEDSZKOLAKÓW

Ideą pracy oddziału przedszkolnego jest tworzenie takich warunków, które rozwijałyby aktywność własną dzieci, pozwalały na ujawnienie się tkwiących w każdym z nich potencjalnych zdolności. Warunki te powinny umożliwić dzieciom w jak najpełniejszy sposób realizację ich potrzeb. Służą temu m. in. stosowane w przedszkolu nowatorskie metody pracy. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jako główny cel pracy w naszej placówce obejmuje działania w zakresie rozwoju motorycznego, stymulacji polisensorycznej, rozwoju mowy i języka oraz terapii logopedycznej, kształtowanie poczucia świadomości i orientacji w schemacie własnego ciała, rozwijania i usprawniania funkcji poznawczych poprzez stymulację poszczególnych zmysłów. Zajęcia te mają za zadanie przygotowanie dziecka do maksymalnej samodzielności i efektywnego korzystania z zajęć edukacyjnych w przedszkolu, a następnie z procesu uczenia się w szkole.

PODRÓŻ Z BABCIĄ I DZIADKIEM DO KRAINY KRASNALI

27.03.2014r. każdemu z nas zrobiło się cieplej na sercu, bo w tym dniu przybyli do naszego przedszkola Babcie i Dziadkowie, by wspólnie udać się w podróż do "Krainy Krasnali". Spędziliśmy razem chwile pełne uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Na początku spotkania Mali Artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a zachwycenie goście ze wzruszeniem odbierali czułe gesty kierowane pod ich adresem. Następnie wszyscy zebrani zostali zaproszeni do wspólnych pląsów. Ale na tym nie koniec niespodzianek! Nasi Dziadkowie mogli sprawdzić się w zabawnych konkursach: na najdłuższą obierkę z jabłka, jak najszybszy czas zwinięcia włóczki, czy wykonania wesołego portretu wnuczka. Wspaniała, serdeczna atmosfera, która nam towarzyszyła, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej i miłego spędzenia czasu. Na koniec wspólnego spotkania dzieci zaprosiły swoich gości na słodki poczęstunek, podczas którego oglądaliśmy zabawną fotorelację z zajęć odbywających się w przedszkolu. Maluchy nie zapomniały również obdarować własnoręcznie wykonanymi prezentami swych ukochanych krewnych. Jeszcze raz dziękujemy za przybycie tym szczególnie ważnym osobom, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre!

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21.03.2014r. na buziach przedszkolaków zawitał wielki uśmiech. Wszyscy udaliśmy się do zaprzyjaźnionej Akademii Małego Odkrywcy, by tam wspólnie przywitać Pierwszy Dzień Wiosny. Czekało na nas wiele atrakcji! Wykonywaliśmy fantazyjne i przepyszne kanapki z nowalijek wiosennych, poznawaliśmy i kosztowaliśmy egzotyczne owoce. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły podczas wykonywania portretu Pani Wiosny. Jednak kulminacyjnym momentem był dla nas pochód, na który udaliśmy się, by wspólnie przywitać Kwitnącą Porę Roku. Każdy z nas niósł przygotowany wcześniej element charakterystyczny dla Wiosny. Ten kolorowy i pełen wrażeń dzień długo pozostanie w naszej pamięci!!!


WIELKANOCNE ZAJĄCZKI

I w przedszkolu rodzinnie spędzamy święta! 17 kwietnia, na kilka dni przed Wielkanocą, zorganizowaliśmy Uroczyste Śniadanie, na które zaprosiliśmy dzieci z miejscowej Akademii Małego Odkrywcy. Na początku spotkania zapoznaliśmy się z symboliką potraw wielkanocnych, a następnie zasiedliśmy do bogato zastawionego, świątecznego stołu. Wśród smakołyków znalazły się jajka, kiełbaski, sałatka, baranki z masła i pyszne baby. Kolejnym akcentem wielkanocnym były zajęcia dotyczące jajka - ale nie tylko tego kurzego. Mogliśmy zobaczyć naturalne eksponaty: jajo strusie, kacze, gęsie i przepiórcze. Dużą frajdę sprawiło nam tworzenie fantazyjnego wizerunku kury znoszącej złote jajka oraz tropienie zajączka. Na mecie czekał na każdego przedszkolaka Franek - prawdziwy królik ze wspaniałymi upominkami. Ten dzień miał wyjątkowy charakter i przepełniała go świąteczna atmosfera. Takie przeżycia na długo pozostaną w pamięci wszystkich dzieci!

DZIEŃ STRAŻAKA

Dnia 6 maja br. dzieci z naszego przedszkola miały nieopisaną przyjemność uczestniczyć wraz z przedszkolakami z Akademii Małego Odkrywcy w obchodach Dnia Strażaka. Z tej okazji udaliśmy się do miejscowej komendy Ochotniczej Straży Pożarnej, którą z ogromnym zaciekawieniem zwiedziliśmy. Na własnej skórze mogliśmy przekonać się, jak ciężki jest kask strażacki. Dzieci dokładnie obejrzały strażackie stroje, wyposażenie wozów strażackich i przetestowały znajdujący się w nim sprzęt ratowniczy: maseczki tlenowe, nosze, środki opatrunkowe. Jednak do największych atrakcji należał widowiskowy pokaz lania wody i piany z węża strażackiego. Uśmiechy na twarzach dzieci mówiły same za siebie! Na koniec wizyty wszyscy wręczyli, w podziękowaniu za możliwość zwiedzenia komendy i ciężką pracę panów strażaków, piękną laurkę. Dzień Strażaka był dla naszych przedszkolaków bardzo ważną lekcją i wspaniałą przygodą. Dziękujemy!

 

OD ZIARENKA DO BOCHENKA

Dnia 27.05.2014r. nasze przedszkolaki wybrały się na wspaniałą wycieczkę do piekarni Państwa Kamińskich w Kłecku. Już od progu przywitał nas wspaniały zapach świeżo upieczonego chleba. Mieliśmy okazję zwiedzić pomieszczenia piekarni i zapoznać się z pracą piekarza. Dokładnie obejrzeliśmy urządzenia używane w procesie technologicznym wyrobu pieczywa. Zapoznaliśmy się z kolejnymi etapami wypieku chleba, nawet sami mieliśmy okazję  ugnieść i formować ciasto. Wielką atrakcją było dla nas oglądanie ogromnego pieca do wypiekania, czy maszyny do krojenia chleba na równiutkie kromki. Po zwiedzeniu piekarni wszystkie przedszkolaki otrzymały świeżutki bochenek, który z wielkim apetytem zajadały w drodze powrotnej do przedszkola… mniam.
Pracownikom i właścicielom piekarni serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość.

WYCIECZKA DO ZOO

W dniu 5 czerwca 2014r. nasze dzieci wraz z rodzicami i paniami udały się na wycieczkę do poznańskiego ZOO. Zwiedzając piękny ogród zoologiczny przedszkolaki zapoznały się w wieloma gatunkami zwierząt pochodzących z różnych sfer klimatycznych świata. Z wielką fascynacją dzieci obserwowały mieszkańców kolejnych wybiegów. Byliśmy także w miejscu niczym z bajki…. Motyle siadały tu nam na głowach, ramionach, dłoniach. Ale największe wrażenie wywarły na nas słonie, o których zwyczajach, w niezwykle ciekawy sposób opowiadała nam Pani Przewodnik. Zmęczeni ale szczęśliwi zrobiliśmy sobie jeszcze zdjęcie na pamiątkę i pełni wrażeń wróciliśmy do autokaru, w którym większość z nas zasnęła i głośno……. chrapała.